Культ дерев в Сербії

У народній вірі сербів дерево асоціюється як притулок душі і символізує Космос - Вічність і Безсмертя. Довоєнний академік, етнолог Веселін Чајкановіћ відзначав, що серби зберегли релігію, успадковану від епохи бронзи, втілену в культ природи і предків.  

Під час поширення християнства, віра у святість дерев залишилася незмінною, священному дереву була відведена роль церкви.  Прийняття дерев як священних місць Православною церквою в середньовічній Сербії привели до появи великої кількості таких святинь. Сербський святий Сава, за словами літописця Доментіана, для того, щоб поширити християнство серед сербів, наказав будувати церкви та хрести поруч зі святими деревами. А зображення православних хрестів врізалися в кору дерев. Таке дерево називається Запис, бо служився молебень - літія, на дереві був врізаний із західного боку хрест і він був освячений.

 

Крім сіл, священних дерев багато було і в інших місцях. У часи турецького панування і комуністичних гонінь серби збиралися біля дерев, читали молитви і просили святих позбавити їх від завойовників.
Що таке святе дерево для сербів можна зрозуміти з того, що серби не ламають гілок і не чіпають навіть спавших із дерева кору - це вважається духовним злочином. А в одному з сіл біля впавшого на дорогу дерева довелося будувати об'їзд.

 

Цей дуб найстаріший в Грубській патріархії. Шиптарські терористи намагалися підірвати його, підклавши вибухівку по обидві сторони дерева.

 

Таковський кущ. Під цим дубом у 1815 році на Вербну Неділю було прийнято рішення про Друге сербське повстанні, остаточно позбавивше сербів від турецької окупації. Таким чином, Таковський кущ став символом пам'яті про ті події і символом творення сербської держави.

 

Свята сосна на Кам'яній Горі. Сосна росте практично в центрі села на висоті 1345 метрів, а найвища точка села - Камінь на висоті 1497 метрів, і просто диво, що сосна домінує над усім селом!

 


Святий дуб, «запис», село Гараш, в десяти кілометрах від Аранжеловця. Дубу більше 500 років, дерево під захистом держави. Святе дерево - природний храм, де серби молилися своїм богам Перуну і Світовиду, закликали дощ. Дуб - захисник села і вважається гріхом відрізати хоча б одну гілочку.

 

Святе дерево на Звіздарі в центрі Белграда. Місце, де урбанізовані серби - белградці можуть відчути дух старої віри. Святе дерево знаходиться всередині етно-ресторану «Запис». Коріння цього дерева знаходяться під підлогою ресторану, а крона виходить крізь покрівлю. Перша літія була здійснена в 1928 році , потім культ дерева був під забороною комуністів. Оновився культ цього дуба в 1994 році , а остання літія здійснена в 2008 році. Дерево знаходиться під захистом держави. Літія від грец. Λιτή - «старанна молитва». Крім свят, літія також може відбуватися у випадках громадських лих або при спогадах про них, зазвичай поза храмом, з'єднуючись з молебнем, а іноді і з хресним ходом.

 

Каплиця Святої Трійці в передмісті міста Кралєво, Чібуковац. Цьому дубу за переказами більше 500 років, в нього вільно поміщаються три людини. Дерево зсередини просякнуте воском для запобігання подальшого руйнування.

 
Создан 24 мая 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

© Balkano-Carpatica.io.ua