Народна магія Болгарії

Болгарія відома як країна з давніми магічними традиціями, насиченими різноманіттям культурних елементів різних народностей, які жили на цих землях у стародавні часи: трипільці, траки, праболгари, валахи, скіфи, склавини, турки та інші.Типові представники практикуючих місцеві традиції це народні цілителі і знахарі з маленьких сіл та малонаселених містечок, у яких знання передається тільки по кровній лінії в роду і дуже рідко стороннім людям. Про види болгарської магії можна писати багато, але по суті коріння більшості обрядів пов'язані з античністю і стародавньою карпатською обрядовістю.

Серед часто використаних ритуальних предметів у репертуарі народних цілителів і магів окрім різних видів трав, серед яких найважливішими вважаються буркун і герань використовуються і побутові предмети, такі як: дерев'яний гребінь (чистка), веретено і мотовило (для любові), кінська підкова (чистка і наведення порч), ланцюг з каміна (переклад хвороб), кристали солі (чистка), мило (псування). Також використовуються і різні частини тварин, такі як зміїна шкіра (у більшості для шкоди), кістка однорічного ягняти (лікування), крило кажана (любовне), шерсть чорних собаки і кішки (розсварити), курячі яйця (усіляке) і т.д.

Найбільш часто вживані впливи це порча, пристріт, прокляття і закриття доріг. Порчениками вважаються люди народжені в нечисті дні за народним календарем або такі, яким після відділення від материнських грудей знову давали годуватися подібним способом.

Чистка негативних впливів здійснюється народним ритуалом "баене" (баїльник) або магічним словом за участю різних жестів і дій обряду. Вважається, якщо порча не буде знята вчасно, то може призвести до смерті, особливо у маленьких дітей.

Приклад народного ритуалу щодо зняття порчі знайомий як гасіння вугілля, за допомогою якого можна упізнати і передбачуваного агресора:

У миску з водою взятої з трьох джерел лягає нитка з одягу людини і в ній почергово ложаться тліючі жарини, кожна називається іменем передбачуваного шкідника, а в воду лягає розпечена кінська підкова з замовлянням:

"Якщо від мужика нехай лопнуть очі його
Якщо від баби то нехай повипадають волосся її
Як згасає це вугіллячко, так нехай і згасне
Зло від "ім'я".. "

Потонуле вугіллячко є показником, а жертва повинна випити цієї води. Обов'язкова умова - залишки води необхідно виплеснути на спину чорної собаки, щоб забрала порчу з собою, в інших різновидах обряду вода виливалася під плодове дерево або в річку.

Іншим із понад загальнопоширених методів чистки є відлив воском або оловом для убирания страху і дрібних порч:

У зелену тарілку наливається непочата джерельна вода виливається олово або віск три рази над головою, в області живота і між ніг і на кожне промовляють:

"Уходи погане в ліс, куди людина не ступає, куди голос людський не доходить, де півень не допіває, де собаки недогавкують ..."

По вигляду воскової виливки можна ворожити, а сама людина після відливання повинна носити виливок з собою наступні кілька днів і потім викинути в річку.

У болгарських любовних обрядах використовуються всі можливі засоби такі як трави зібрані в певні дні та свята як Купала, а так само різні частини тварин або біологічних складових. Ось один приклад:

Червоною вовняною ниткою таємно вимірюється тінь або зріст коханої людини. На нитці зав'язуються 3 вузли - один для вас, один для жертви і один для двох. Ця нитка носиться на попереку як на неї наговорюють:

"Як нитка обвиває, так і (ім'я) витися біля мене. Як вузли пов'язані, так і ми будемо зв'язані навіки "

Така нитка носиться три доби і після цього повинна бути таємно зашита в одяг коханого або в подушку на якій спить. Від цієї ж подушки або одягу необхідно відрізати шматочок матерії, яка лягає в посудину з джерельною водою в яку лягають трави розмарин, самшит і базилік на три доби, після чого цією водою миється обличчя і їй потрібно окропити одяг або ліжко коханого.

Один з типових любовних впливів - погляд на коханого через кільце мерця або спеціально вироблений бублик. У першому випадку кільце береться у померлого родича, а в другому тісто готується на молоці матері і дочки, які годують в один і той же час (думаю, можна просто на молоці матері).

Якщо жінка хоче зав'язати потенцію свого чоловіка, то на вовняної мотузці повинна зав'язати 9 вузлів, кожен замовляється певною молитвою і ховається під порогом через який чоловік повинен переступити, після цього вузол закопується в могилі.

При негативних впливах подібно слов'янському чорнокнижжю широко використовують кладовища, перехрестя та інші пропащі місця.

Наступний ритуал може бути типовим прикладом місцевих негативних впливів: збирається волосся жертви після чого з наговорами лягають на не розпеченийт ланцюг з каміна або кострища. Після певного числа днів поміщається у воскову ляльку яка закопується в однойменній могилі. Також використовується і мертва вода в яку лягають певні трави, нею окроплюється будинок жертви.

Не треба забувати один з найстрашніших місцевих впливів - магію з ртуттю. Заговорена в певному місці і час ртуть підкидається в будинок жертви і вважається що після ураження жертва приречена. Захистом від магії з ртуттю є носіння пробитого горіха, заповненого ртуттю та іншими складовими.

Як захисні методики розповсюджені талісмани і амулети. Один з прикладів: У ладанку зашиваються непарне число насіння певних трав, кілька кристалів солі і пшениці, а в деяких випадках вовчий ніготь чи серце їжака.

Велику роль у ритуалах і практиках грають і міфологічні сутності та природні духи - лісовики, русалки або болотяники. Якщо людина по неувазі потрапляє на місце або галявину населену подібними духами то цілком імовірно, що буде уражена хворобою, нагадуючу частковий параліч і може бути вилікувана тільки магічним способом з кровними жертвами з відповідними природними силами....

— Joseph L. Conrad, "The Slavic and East European Journal", Bulgarian Magic Charms: Ritual, Form, and ContentСоздан 08 мая 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

© Balkano-Carpatica.io.ua